A gipszkarton előnyei, tulajdonságai
Manapság az építkezések során egyre többen ismerik fel a gipszkarton előnyét, és szépségét. Tökéletes, gyors és látványos építőanyag.
- Tökéletes, mert milliméter pontossággal lehet vele dolgozni.
- Gyors, a kiváló technológiának, és a szakembereknek köszönhetően.
- Látványos, mert boltívek, polcrendszerek, stukkók, mennyezeti dobozok kialakítására tökéletesen alkalmas.
Valószínűleg kevés olyan lakástulajdonos van a világon, aki maradéktalanul meg van elégedve otthonának elrendezésével, beosztásával. Az átépítésnek azonban még a gondolata is elborzasztja a legtöbbünket. Ezért azután vagy beletörődünk a szerintünk megváltoztathatatlanba, vagy megpróbálunk kevesebb hercehurcával járó technológiát alkalmazva változtatni, amin lehet.
Vegyük alapul a legegyszerűbb helyzetet, amikor pl. egy kedvezőtlen, s ezért rosszul kihasználható helyiséget kellene kettéosztani egy új válaszfallal. E célra ma a legalkalmasabbak a gipszkarton válaszfalak, amelyek gyorsan kialakíthatók, s szinte alig járnak felfordulással, piszokkal. A hozzávaló anyagok gipszkarton sínek, csavarok, s egyéb kötőelemek, kőzetgyapot szigetelőtáblák és természetesen a gipszkarton lapok. A válaszfalhoz csak egy kellően kialakított, s szilárdan a határoló falakhoz erősített fémváz kell, amelyre két oldalról felerősíthetjük a gipszkarton burkolólapokat, amelyek egyben mindjárt a vakolatot is "magukban foglalják".
Magyarországon egyre nagyobb körben válik ismertté a gipszkarton, mint építőanyag. Mind több tervező, építész, beruházó és kivitelező ismeri meg azt a lehetőséget, amelyet e rendszer kínál, mind műszakilag, mind építészetileg és nem utolsó sorban gazdaságilag. Manapság már nem jelent nehézséget, ha boltívet vagy esetleg kupolát kell megalkotni ezekből az építőlemezekből. A szárazépítészetben igyekszünk minden igényt kielégíteni, minden részletre kidolgozni a lehető legjobb esztétikai és műszaki megoldást.
A korszerű építés alapelvei között meghatározó szempont, hogy az építési folyamatok döntő többsége ne az építési helyen, hanem iparszerű körülmények között, magasan szervezett üzemekben, magas színvonalon történjen. Az építési helyen gyors, könnyen és jól szervezhető szerelési tevékenység folyjék. A beépítésre kerülő szerkezetek komplettsége szintúgy döntő. Az építésszerelési munka minden eleme úgy álljon rendelkezésre, hogy a leggyorsabb és a leghatékonyabb munkavégzést tegyék lehetővé a legváltozatosabb szerkezeti megoldások esetén is.
A gipszkarton rendszerek ezeknek a követelményeknek úgy tesznek eleget, hogy anyagtulajdonságaik révén egyéb fontos épületfizikai követelményt is kielégítenek. A rendszerek magukba foglalják a beépítéshez szükséges tartó- és a vázszerkezetet, a függesztő-, rögzítő- és kötőelemeket, továbbá minden kiegészítő és kapcsoló elemet, mely más épületszerkezetekhez való kapcsolat kialakítását, valamint berendezések és szerelvények elhelyezését és biztonságos rögzítését lehetővé teszik. A korszerű építési követelmények kielégítésének ilyen szintje tette lehetővé a gipszkarton szerkezeti rendszerek széles körű elterjedését a magasépítés minden területén.
Formai gazdagságot, modernséget csempészhet lakásába. A sík falak térbeli megtörésével rejtett világítás beépítésével megváltoztathatja lakása hangulatát
A gipsz, mint építőanyag
A gipsz alapanyaga a természetben, kristályos alakban előforduló, vegyileg kötött vizet tartalmazó kalcium-szulfát, amelyet porrá őrölve forgókemencében kiégetnek.
A hevítés során víztartalmát elveszíti, ha azonban ismét vizet kap, újfent gipszkővé alakul.
Az építési gipsz jellemzői:
- Szemcseméret
- Kötési idő
- Terülési idő
- Kenhetőségi idő
Az építési gipsz és gipszkarton egyéb tulajdonságai:
- A gipsz olyan természetes anyag, amely építésbiológiailag kifogástalan, illat-semleges, nem mérgező és környezetbarát. A belőle készült lemezek meleg tapintásúak, jó komfortérzetet biztosítanak.
- Sok kis pórusa szükség esetén felveszi a nedvességet, túl száraz levegőnél visszapárologtatja a helyiségbe, biztosítva a kellemes klímát.
- A gipsz nem éghető anyag.
A gipszkarton legfőbb alkalmazási területei:
- Válaszfalak, térelválasztó szerkezetek, alkalmazásuk itt a legelterjedtebb
- Falazott és monolit falszerkezetek szárazvakolata
- Álmennyezetek készítése
- Tetőtéri borítások
- Szárazpadlók és üreges padlók készítése
- Tűzvédelmi borítások készítése
- Speciális borítások (sugárzásvédő) készítése
- Tűzvédelmi aknafal készítése
A gipszkarton lapokat sík, egyenletes felületen tároljuk és óvjuk a nedvességtől.